Rodzinne wyjazdy nie muszą wiązać się z narzekaniem na nudę. Wypoczynek w Zatorze zapewni wiele atrakcji dla maluchów, starszaków, nastolatków oraz osób dorosłych. Choć Zator słynie z parków rozrywki, to można tutaj również cieszyć się błogim relaksem i kontaktem z naturą, poznawać historyczne miejsca oraz aktywnie spędzać czas, uprawiając turystykę pieszą i rowerową.

Aby w pełni wykorzystać turystyczny potencjał Doliny Karpia, warto wcześniej poszukać komfortowego noclegu. Domki Słoneczne Wzgórze w Przybradzu koło Zatora to idealne miejsce do wypoczynku w rodzinnym gronie. Komfortowe apartamenty pozwalają cieszyć się poczuciem prywatności i swobodą wypoczynku, a otoczenie obiektu zapewnia dodatkowe atrakcje, dzięki którym zarówno dzieci, jak i rodzice mogą miło spędzać wolny czas.

Do dyspozycji naszych Gości oddajemy m.in. duży ogród z bezpiecznym placem zabaw, podgrzewany i zadaszony basen oraz jacuzzi. Co więcej, Słoneczne Wzgórze stanowi doskonałą bazę wypadową do zwiedzania Beskidu Małego, gwarantując ciszę, spokój oraz możliwość wypoczynku w otoczeniu zapierających dech w piersiach widoków.

TOP 7 atrakcji dla dzieci w Zatorze i okolicy

Zator i okolice zaskakują różnorodnością atrakcji turystycznych. Na podium w rankingu atrakcji Doliny Karpia znajdują się zatorskie parki rozrywki, czyli Rodzinny Park Rozrywki Energylandia i Park Rozrywki Zatorland oraz znajdujący się w Inwałdzie (niecałe 20 km od Zatora) Park Rozrywki Inwałd.

1. Rodzinny Park Rozrywki Energylandia w Zatorze

Energylandia to wyjątkowe miejsce na turystycznej mapie Polski, które stanowi centrum doskonałej zabawy na najwyższym poziomie. Rodzinny Park Rozrywki Energylandia jest podzielony na kilka stref. Można tutaj doskonale bawić się m.in. w dostosowanej do potrzeb najmłodszych turystów Bajkolandii, zapewniającej atrakcje dla całej rodziny Strefie Familijnej i Water Parku. 27 kwietnia 2024 roku planowane jest otwarcie nowej strefy dla dzieci Sweet Valley, która pozwoli spędzać czas w wyjątkowo magicznej i słodkiej scenerii.

Energylandia to miejsce, w którym nie tylko dzieci, ale także rodzice spędzą wiele emocjonujących godzin. Najlepiej zarezerwować sobie minimum 2 dni na zabawę w Rodzinnym Parku Rozrywki Energylandia, bo zaledwie kilkugodzinny pobyt w Zatorze to zbyt mało, aby w pełni nacieszyć się wszystkimi atrakcjami.

2. Park Rozrywki Zatorland w Zatorze

Zatorland łączy doskonałą zabawę i edukację. Park Zatorland składa się z 4 stref tematycznych – Lunaparku, Parku Dinozaurów, Parku Owadów i Parku Mitologii. Na terenie obiektu znajdują się m.in. przepiękny staw, park linowy, obiekty gastronomiczne i miejsca zapewniające komfortowe warunki do wypoczynku w otoczeniu zieleni. Wyjątkowym miejscem na mapie Zatorlandu jest największy w Europie Park Ruchomych Dinozaurów, w którym można podziwiać realistyczne figury prehistorycznej fauny.

3. Park Rozrywki Inwałd w Inwałdzie

Park Rozrywki Inwałd znajduje się niecałe 20 km od Zatora i składa się z 5 parków tematycznych – Parku Miniatur „Świat Marzeń”, Dinolandii, Baśniowej Warowni, Kucyk Mini ZOO i Ogrodu Jana Pawła II. Bardzo bogata oferta tego miejsca zapewnia nie tylko świetną zabawę dla dzieci ze wszystkich grup wiekowych, ale także pozwala zdobywać wiedzę i rozwijać zainteresowania. Dzięki wizycie w Parku Rozrywki Inwałd można m.in. odbyć emocjonującą podróż przez Polskę, Grecję, Włochy, Francję, Meksyk i Australię, podziwiając doskonale odwzorowane miniatury przepięknych zabytków, poznać dinozaury ery mezozoicznej, odwiedzić średniowieczną osadę, w której kryją się ruchome smoki oraz odpocząć w towarzystwie kangurów, strusi i zebu.

4. Interaktywne Centrum Pszczelarstwa Apilandia w Kleczy Dolnej

Interaktywne Centrum Pszczelarstwa Apilandia pozwala przenieść się do fascynującego świata pszczół i lepiej poznać te pracowite owady, od których zależy przyszłość ludzkości. Pszczoły to jedne z owadów zapylających, dzięki którym możemy cieszyć się smakiem wielu roślin uprawnych m.in. owoców i warzyw, jednak często nieświadomie przyczyniamy się do ich wymierania. Podczas wizyty w Apilandii można odwiedzić pasiekę edukacyjną, odbyć wędrówkę po ponad 100-letnich podziemiach, uczyć się i bawić w multimedialnym muzeum, wziąć udział w ciekawych warsztatach i skorzystać z uloterapii oraz Mini SPA.

5. Gospodarstwo Raj w Rozkochowie

Gospodarstwo Raj w Rozkochowie to prawdziwy raj dla małych i dużych wielbicieli zwierząt. To urokliwe miejsce pozwala przebywać w otoczeniu m.in. alpak, kóz i kucyków, nawiązując bliski kontakt ze zwierzętami i uczestnicząc w ich karmieniu. Gospodarstwo Raj w Rozkochowie znajduje się w malowniczej, zielonej okolicy, w której można w pełni cieszyć się przebywaniem na świeżym powietrzu. Dodatkową atrakcją tego miejsca są wydarzenia i warsztaty tematyczne.

6. Kolej Drezynowa w Regulicach

Niecałe 20 km od Zatora znajduje się Kolej Drezynowa w Regulicach, gdzie można odbyć podróż aż 4 trasami o różnej długości. Jest to jedyne miejsce w Małopolsce, które oferuje możliwość połączenia pasji do kolejnictwa oraz aktywnego spędzania wolnego czasu w otoczeniu pięknej przyrody.

7. Izba Regionalna Ziemi Zatorskiej i Doliny Karpia w Zatorze

Będąc w Zatorze, warto bliżej poznać historię Księstwa Zatorskiego oraz regionu Doliny Karpia, co umożliwia wizyta w Izbie Regionalnej Ziemi Zatorskiej i Doliny Karpia. Miejsce to zainteresuje zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe, pozwalając zapoznać się z bogatą kolekcją różnych eksponatów m.in. przedmiotów użytkowych i rękodzieła.

W Okolicy Zatora znajdują się również inne ciekawe miejsca, które pozwalają skorzystać z wielu atrakcji turystycznych. Urozmaiceniem pobytu w Dolinie Karpia może być np. wizyta w Krakowie, Wadowicach i Oświęcimiu.

Podsumowanie

Zator słynie z bogatej oferty turystycznej dla dzieci i dorosłych. Wypoczywając w Dolinie Karpia, można cieszyć się spędzaniem czasu na wiele różnych sposobów, korzystając zarówno z bogatej oferty parków rozrywki, jak i odwiedzając obiekty edukacyjne i miejsca związane z historią. Dopełnieniem oferty turystycznej Zatora i okolicy są przepiękne krajobrazy i możliwość bliskiego kontaktu z naturą. Decydując się na pobyt w Domkach Słoneczne Wzgórze, można połączyć przyjemne z pożytecznym, ciesząc się komfortowym wypoczynkiem oraz ułatwiając sobie dotarcie do wielu ciekawych miejsc w Beskidzie Małym.