Czekaliśmy i czekaliśmy, a dłużyło się niemiłosiernie. Bo pandemia, bo pogoda nie taka. Aż w końcu nadeszło. Tak, zgadliście! Chodzi o lato. Siedząc w domu zapewne chodziło Wam po głowie wiele pomysłów na to, co będziecie robić, gdy rozpoczną się utęsknione wakacje i czas urlopowy. Dlatego postanowiliśmy pokazać Wam, jak można spędzić ten radosny okres w Dolinie Karpia i jej pięknej okolicy. Z dzisiejszego wpisu dowiecie się, co warto zwiedzić, gdzie najlepiej zajrzeć, aby weekend lub urlop był udany.

  1.  Moc Energylandii

Na początek – Energylandia w Zatorze. Na 35 ha terenu będziecie mieć do dyspozycji 15 różnych kolejek górskich, czyli jazda na całego! Ponadto znajdziecie tam strefy tematyczne, gdzie najpierw weźmiecie udział w szaleńczej przejażdżce smoczym rollercoasterem, by później stoczyć bitwę wodną w Water Parku, a na koniec udać się do kina 7D lub skorzystać z diabelskiego młyna czy licznych karuzel. Nie będzie też problemu z posiłkiem w lokalnej gastronomii lub zakupem pamiątek. W Energylandii nawet największy ponurak znajdzie coś dla siebie, a żywiołowe rozrabiaki w końcu opadną z sił.

  1. Zatorland, czyli „żywe” dinozaury

Kiedy już damy upust energii, możemy spełnić dziecięce marzenia – zaglądając do Zatorlandu, w którym ruszymy ścieżką edukacyjną ruchomych modeli krwiożerczego T. Rexa czy gigantycznego Argentynozaura, by na końcu trafić do tajemniczego muzeum pełnego szkieletów i skamieniałości. Tuż obok czekają na nas olbrzymie owady jak: mrówka, biedronka, konik polny i wiele innych.

Jeśli Wasze pociechy są na etapie nauki mitologii, to nie mogliście trafić lepiej. W Zatorlandzie czeka Park Mitologii na wodzie, gdzie postawiono figury bogów, herosów i legendarnych bestii mitycznego świata. Podziwom i okrzykom „wow!” nie będzie końca.

  1. Historia i cuda świata w Inwałd Parku

Ciekawą alternatywą dla Zatorlandu może być Inwałd Park, leżący 12 km na południowy-zachód od Przybradzu. To zespół 5 parków tematycznych m. in. Dinopark, Park Miniatur i Park Średniowieczny. Spotkacie tam dinozaury w skali 1:1 oraz masę atrakcji towarzyszących, jak np. małpie gaje, paleontologiczne piaskownice czy jaskinie tajemnic. Ponadto, w Parku Miniatur można podziwiać najsłynniejsze budowle świata m. in. Koloseum, Świątynię Akropolu, Kompleks wenecki i wiele innych. Z kolei w Parku Średniowiecznym przeniesiecie się do wieków ciemnych, kiedy giermkowie musieli wykazać się odwagą, a potężne warownie były schronieniem przed smokami. Co więcej, poznacie życie codzienne Polaków sprzed setek lat.

  1. Wadowice – papieskie miasto

Po Inwałdzie warto skierować się na wschód i zawitać do Wadowic, by zwiedzić miejsca młodości polskiego papieża. Znajdziecie tam Muzeum Dom Rodzinny Ojca Św. Jana Pawła II z wieloma pamiątkami związanymi z życiem młodego Karola Wojtyły oraz późnobarokową Bazylikę Mniejszą Ofiarowania NMP. Następnie możecie przespacerować się na rynek i spróbować słynnych wadowickich kremówek, które oferują tamtejsze cukiernie.

  1. Poznaj Kalwarię Zebrzydowską

Czy marzyliście kiedyś o wycieczce do Ziemi Świętej? Jeśli tak, to powinniście pojechać jeszcze dalej na wschód do, położonego na wzgórzach, sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Jego projekt był wzorowany na jerozolimskiej Drodze Krzyżowej Pana Jezusa. Wyciszeniu i duchowej refleksji sprzyja zespół 44 kościołów i kapliczek rozpostartych na szlaku mierzącym 6 km. Punktem kulminacyjnym jest wizyta w barokowej bazylice, gdzie znajduje się wizerunek Matki Bożej Kalwaryjskiej oraz pięknie zdobione wnętrza.

Twoja baza wypadowa w Przybradzu

Jak widzicie, ziemie dawnego księstwa zatorskiego aż kipią od rozrywek i atrakcji. Tutaj zawsze można znaleźć ciekawe miejsca i poznać coś nowego. Nieważne czy będzie to jazda rollercoasterem w iście amerykańskim stylu, czy poszukiwanie duchowej inspiracji w miejscach kultu maryjnego. Najważniejsze, by każdy dzień spędzić aktywnie, a wieczorem znaleźć spokojną przystań w komfortowych Domkach Słoneczne Wzgórze.