Lato właśnie przejęło pałeczkę od wiosny, rok szkolny w zasadzie już za nami, więc sezon wakacyjny 2021 należy uznać za otwarty! Co więcej, Słoneczne Wzgórze stanowi wyborną bazę wypadową do wielu atrakcji, które tylko czekają aż zechcecie je odwiedzić. Każda z nich to wiele pozytywnych emocji, inspiracji, radości, a czasem zadumy i refleksji, ale jedno jest pewne – to będzie sezon inny niż wszystkie. Zobaczmy zatem, jaki TOP 10 miejsc warto zaliczyć w te wakacje.

  1. Energylandia

To najpopularniejsza i najbardziej pożądana atrakcja na południu Polski – tylko 6 km od Przybradza. Ogromny park rozrywki z zapierającymi dech w piersiach kolejkami górskimi to mekka osób żądnych wrażeń i adrenaliny. W tym sezonie kusi nowa strefa Aqualantis z Abyssusem, czyli 1316 m podniebnej jazdy przy prędkości 100 km/h. Jest też wiele innych nowości jak: kolejki Zadra, Hyperion, Frida oraz zjeżdżalnia Tropical Fun. Energylandia w Zatorze to również królestwo zabawy dla dzieci, gdzie czekają takie strefy jak: Bajkolandia, Smoczy Gród, Water Park czy Strefa Familijna. Słowem, mnóstwo atrakcji oraz setki możliwości na dobrą zabawę.

  1. Zatorland

A co powiedzielibyście na wizytę w największym w Europie parku ruchomych dinozaurów? Zatorland to kraina prehistorycznych stworów, które budzą podziw i respekt u niejednego miłośnika dinozaurów. To fantastyczna okazja, aby poznać życie na Ziemi sprzed milionów lat, zwiedzić fascynujące Muzeum Szkieletów i Skamieniałości oraz skorzystać z nowych atrakcji, czyli: ścianki wspinaczkowej, parku linowego, strefy aktywnego odkrywcy czy Monster Trucka. Ponadto, Zatorland to tradycyjne strefy tematyczne w postaci: Parku Owadów (gigantów), Parku Mitologii na wodzie z figurami bogów i herosów oraz lunaparku z diabelskim młynem, karuzelami, kinem i innymi rozrywkami.

  1. Park Miniatur „Świat Marzeń”

W Inwałdzie, 12 km od Słonecznego Wzgórza, czeka na Was Park Miniatur „Świat Marzeń”, czyli kolejne miejsce pełne zabaw i atrakcji dla całej rodziny. Znajdziecie tutaj, oprócz kameralnej atmosfery, mini wersje pereł światowej architektury od krakowskiego Wawelu, przez paryską Wieżę Eiffla, rzymskie Koloseum i Plac Św. Piotra, po nowojorską Statuę Wolności czy Wielki Mur Chiński. Ponadto, odkryjecie średniowieczną warownię, poszukacie wyjścia z zielonego labiryntu, zobaczycie ruchome smoki, piękny ogród papieski oraz skorzystacie z emocjonujących rozrywek lunaparku. Słowem, zabawa dla całej rodziny.

  1. Przystań Leniówka Mucharz

Okolice Wadowic z malowniczym Jeziorem Mucharskim i historią wielkich projektów wodnych sięgających czasów Cesarstwa Austro-Węgierskiego to romantyczna miejscówka nie tylko dla zakochanych. Poza ucieleśnieniem myśli hydrotechnicznej w postaci zapory w Świnnej Porębie można tutaj odpocząć np. w przystani Leniówka (Mucharz 375), wypożyczając kajaki. Można też skorzystać z kąpieliska oraz udać się na spacer wzdłuż ścieżki edukacyjnej nad Jeziorem Mucharskim, poznając miejscową faunę i florę. Warto obejrzeć zabytkowy zespół dworsko-parkowy w Jaszczurowej z angielskim ogrodem i dworem z początku XVII w. Znajdziemy tu także punkty widokowe oraz tajemniczą Ptasią Wsypę pośrodku jeziora. Dla lubiących wypoczywać aktywnie jest wypożyczalnia rowerków wodnych oraz kajaków.

  1. Dom Jana Pawła II Wadowice

Będąc w Wadowicach nie sposób nie spróbować papieskich kremówek oraz odwiedzić Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II przy ul. Kościelnej 7. To wspaniała okazja, by poznać miejsca młodości polskiego świętego, a tym samym zobaczyć otoczenie kształtujące człowieka światowego formatu, który był nie tylko duchowym przewodnikiem dla ponad miliarda ludzi, ale także filozofem i… aktorem. Warto odwiedzić pobliską świątynię, tj. Bazylikę Ofiarowania N.M.P.

  1. Apilandia Interaktywne Centrum Pszczelarstwa

W Kleczy Dolnej, również w okolicach Wadowic, znajduje się Apilandia, czyli wszystko, co chcielibyście wiedzieć o pszczelarstwie, ale boicie się zapytać. Królestwo miodu to małe powiedziane – znajdziecie tutaj ciekawe ekspozycje multimedialne, zabytkowe podziemia oraz weźmiecie udział w profesjonalnych warsztatach pszczelarskich i miodosytniczych połączonych z degustacją. W Apilandii jest też pasieka edukacyjna, mini spa oferujące zabiegi pielęgnujące na bazie miodu oraz domki do uloterapii. To idealne miejsce, aby miło i aktywnie spędzić czas z całą rodziną.

  1. Lokalna Kolej Drezynowa

To wyjątkowa atrakcja szczególnie dla dzieci oraz „dużych chłopców”. Linia kolejowa nr 103 powstała w 1899 r. i choć już nie jest eksploatowana, to uważa się ją za najpiękniejszy szlak kolejkowy w Polsce. Przejażdżka drezyną dostarczy wspaniałych wrażeń oraz pozwoli podziwiać piękne widoki okolic Alwerni, w tym kamieniołom melafirów oraz wapienie i dolomity z ery mezozoicznej, co docenią miłośnicy geologii. Do dyspozycji są 2 trasy: 7 i 11 km. Drezyny odjeżdżają ze stacji „Regulice” w Regulicach k. Alwerni przy ul. Kolejowej 6, należy złożyć wcześniejszą rezerwację.

  1. Spływ Kajakowy Wisłą i Skawą

Wisła to istota Doliny Karpia – najważniejsza rzeka, która ukształtowała Ziemię Zatorską. Udając się na spływ kajakowy Wisłą można podziwiać historyczne stawy hodowlane oraz poznać kawał historii pogranicza śląsko-małopolskiego Do tego piękna przyroda i zapach przygody, czyli to, co w spływach kajakowych najlepsze. Można pływać indywidualnie lub w grupie oraz skorzystać ze spływów tematycznych. Do dyspozycji jest wypożyczalnia sprzętu znajdująca się w Brzeźnicy k. Skawiny przy ul. Parkowej 40.

Warto również zainteresować się ofertą kajakową na Skawie. Można tutaj wypożyczyć sprzęt oraz odbyć bardzo ciekawą podróż nurtem rzeki Skawy, podziwiając okoliczną przyrodę i zwyczajnie odpocząć od trosk i miejskiego zgiełku. Szum wody oraz miłe towarzystwo to bardzo dobry pomysł na spędzenie wolnego czasu. Miejsce zbiórki to Bulwary nad Skawą w okolicy restauracji „Wenecja” przy ul. Konstytucji 3 Maja w Wadowicach.

  1. Obszar „Natura 2000”

Jeśli należycie do miłośników przyrody i chcielibyście zwiedzić cudowne miejsca, które urzekają widokami i ostojami dzikiego ptactwa, to zabierzcie lornetkę, wędkę i wybierzcie się na przejażdżkę rowerową przez Dolinę Dolnej Skawy, która należy do Obszaru „Natura 2000”. Do najważniejszych gatunków ptaków występujących na tym terenie zaliczamy ślepowrony, bączki czy rybitwy. Zlokalizowane są tutaj także 2 rezerwaty przyrody „Przeciszów” i „Żaki”, a ponadto możecie korzystać z licznych łowisk oraz zjeść lokalny specjał – karpia zatorskiego. Dla miłośników caravaningu jest do dyspozycji pole campingowe Scandinavia Resort w Zatorze przy ul. Stawowej 15 wraz z wypożyczalnią rowerów i pojazdów elektrycznych. Dolina Dolnej Skawy to enklawa spokoju, sprzyjająca regeneracji umysłu i ciała.

  1. Auschwitz-Birkenau

Pasjonaci historii, zwłaszcza II wojny światowej powinni udać się do Oświęcimia, miasta gdzie znajdują się Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Miejsce Pamięci. Dawne obozy koncentracyjne stanowią najważniejsze miejsce martyrologii w Polsce, gdzie można poznać trudną i bolesną historię narodów polskiego, żydowskiego, niemieckiego oraz wielu mniejszości etnicznych. Muzeum pełni funkcje edukacyjne i naukowe, badając fakty historyczne dotyczące byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady.

Podsumowanie

Małopolska Zachodnia to znany i lubiany region turystyczny, który obfituje w wiele ciekawych miejsc oraz stanowi wakacyjną destynację dla gości z Polski i zagranicy. Wybierając się do Doliny Karpia warto zawczasu zarezerwować dobrą bazę wypadową, aby móc korzystać z szeregu atrakcji, które są tu na wyciągnięcie ręki. Domki Słoneczne Wzgórze w Przybradzu k. Zatora bez cienia wątpliwości mogą stać się takim miejscem, do którego warto wracać po całodniowej eskapadzie pełnej niezapomnianych wrażeń.